Zubař netouží po tom, abyste se v ordinaci klepali strachy
S to omatolog je také člověk, který cítí a vnímá podobně, jako vy, a rozhodně nemá zájem na tom, abyste do jeho ordinace vstupovali k smrti vystrašení, co vás zas čeká, a čemu se v zubařském křesle nevyhnete. S tímto vědomím byste měli vnímat vaši návštěvu stomatologie v Praze, a to jak co se týče pravidelných prohlídek, tak i naléhavých opravných zákroků.
Ústní dutina je velmi citlivá na jakýkoli sebemenší podnět, a je samozřejmé, že defekty v zubovině a dásních se tu projeví se značnou intenzitou. Zubní lékaři to ovšem dobře znají a podnikají taková opatření, aby byl pacient klidný a mohl spolupracovat.
Znecitlivění – úspěch stomatologie staví na tom, že pacient necítí bolest, a lékař tak může vykonávat svou práci důsledně a pečlivě. K tomu slouží různá anestetika, a tak máte-li obavy z bolesti, ze středověkého mučení, tak na to zapomeňte. Moderní lékařské postupy nemají se středověkem nic společného a cílem není pacienta umučit k smrti, ale vyléčit.
Alkohol a léky – někteří lidé v obavách z bolesti konzumují před zákrokem alkohol (na posilněnou) anebo nasazují různé léky proti bolesti, ačkoli to ještě není zapotřebí. Tomuto postupu se raději zcela vyhněte, protože anestetika se v součtu s dalšími léky a alkoholem mohou chovat agresivně a může dojít k poškození jaterní tkáně.
Nechoďte k zubaři nalačno – pro hladového člověka je pobyt u lékaře vždy hůře snesitelný, a proto se doma v poklidu nasnídejte. Doporučujeme raději lehce stravitelné pokrmy, po kterých vám není těžko od žaludku, například luštěninové pomazánky na celozrnný chléb a zeleninový salát, chléb s tvarohovým sýrem apod. Párky a další uzeniny raději omezte.
Dodržujte pokyny lékaře – někdy vám zubní lékař stanoví určitá pravidla, jak pečovat o své zuby, anebo jak postupovat po provedení zákroku. Buďte v pokynech důslední, protože zuby máte jen dvoje, a z toho ty první vám již pravděpodobně vypadaly. Třetí zuby vám do sta let zřejmě nenarostou a vlastní zuby jsou vždy lepší, než ty umělé.