Nákupy

Olivový olej využijete jak na smažení, tak i pro studenou kuchyni a kosmetiku

Studená kuchyně

Olivový olej je doporučován pro studenou kuchyni již mnoho desítek let a také tento způsob patří k nejrozšířenějším. Napomáhá tomu i samotný fakt, že jde o šetrně lisované plody olivovníku, což je velmi zdravá pochutina, kterou si můžeme dopřát i samostatně v celistvé podobě. Ostatně, mnozí z vás si jistě občas pořídí zelené nebo černé olivy a konzumují je jako přílohu ke špagetám nebo k luštěninové pomazánce.

středomořská kuchyně

Vaření a smažení

Že se olivový olej přidává do polévek nebo omáček, je celkem jasné mnoha lidem a málokoho to asi překvapí, ovšem mezi lidmi panují různé názory, zda využít i olivový olej na smažení. Při odpovědi na tuto otázku bychom mohli vycházet ze zkušeností středomořských národů (Italů, Francouzů nebo Španělů), kteří tento typ rostlinného oleje využívají pro smažení zcela běžně. V některých zdrojích se dokonce uvádí, že ve Španělsku se na smažení v podstatě ani jiný rostlinný olej nepoužívá.

olivový olej

Ze zdravotního hlediska tomuto postupu nelze nic vytknout, ovšem pouze s podmínkou, že teplota oleje nepřesáhne 210 stupňů Celsia. Je to však velmi vysoká hodnota, které se při běžné kuchyňské úpravě dá stěží docílit, ale jestliže se přece jen olej natolik rozpálí, že z něho začne stoupat dým, buďte pozorní a na takovém tuku žádné potraviny nepřipravujte. A pro vaši představu – například smažení na slunečnicovém nebo řepkovém oleji je více rizikové, než na oleji olivovém, protože k přepálení těchto olejů může dojít již za nižších teplot.

Kosmetika

Tento způsob využití olivových olejů je méně obvyklý, ale velmi účinný. Mohou zastoupit opalovací a běžné kosmetické krémy, a mnohdy je i předčí, zejména jde-li o kvalitní prémiovou řadu olejů označovanou jako extra panenskou v BIO kvalitě. Kvalitní olej lze také pravidelně využívat pro masérské účely ve sportovních i relaxačních masážích včetně reflexologie na bosých chodidlech.