Měl by být na každé zahradě bazén?
K létu bezesporu patří mimo jiné také bazén. Koneckonců, co je lepšího, než v horkém letním dni skočit zaplavat do chladivé vody? A zvláště v dnešní době, kdy jsou léta stále teplejší. To je ostatně důvod, proč najdeme prakticky zahradě bazén, a to v jakékoliv podobě. Může se jednat o klasický zapuštěný bazén, nebo ten nadzemní, či dokonce malý nafukovací. V každém případě zde však nějaký je, a z dobrého důvodu.
V první řadě samozřejmě oceníme při koupání soukromí. Přeci jen, ne každému je příjemné být mezi ostatními lidmi jen v plavkách. Na vlastní zahradě se nemusíme ničeho takového bát. Jsme tam pouze sami, případně jen ve společnosti těch, které dobře známe a se kterými je nám dobře. V takovém případě si také koupání víc užijeme.
Je však pravdou, že tak velký počet bazénů má samozřejmě vliv na okolní přírodu, byť si to neuvědomujeme. Tyto vlivy však s počtem bazénů narůstají, a jsou tak čím dál častější. Rozhodně tedy není na škodu, abychom se s nimi seznámili a uvážili, zda pohodlí, které nám bazén přináší, skutečně stojí za to.
V první řadě je zde fakt, že vyčerpáváme stále více vody. Stačí se jen podívat, kolik galonů je v průměrném bazénu. Tato voda se musí někde vzít, i když ji napouštíme nikoliv ze studny, nýbrž z vodovodní sítě. A naprostá většina vody v naší zemi pochází z vody podzemní, ať už jde o vodu pitnou či užitkovou. Té je však vzhledem k postupujícím změnám klimatu stále méně, a je otázkou, nakolik tomu přispívají bazény.
Dále zde máme zvýšení průměrné vlhkosti vzduchu, které vzniká odpařováním vody z bazénu. To ovlivňuje nejen lokální vlhkost vzduchu, ale také místní srážkové poměry. A to má samozřejmě další důsledky pro objem podzemní vody, přičemž tyto jsou většinou nepříznivé. Ukazuje se tedy, že pokračujícím a zvyšujícím se koupáním v bazénu si v dlouhodobém hledisku nakonec ubližujeme.