Kdo využije mikrometrické měřidlo
Mikrometrická měřidla patří ve strojírenském odvětví ke speciálním měřicím nástrojům. Již samotný název jim propůjčuje vlastnosti, které splňují nejvyšší standardy přesnosti pro vysoce jakostní výrobky. Lidově se jim přezdívá mikrometry a strojaři je využívají tam, kde je nutné dodržet přesnost na tisíciny milimetru.
Mikrometrických měřidel existuje více typů, ten nejvíce známý je třmenový mikrometr pro měření vnějších rozměrů, případně prodloužený mikrometr nad vzdálenosti 200 mm. Do této kategorie patří i mikrometry pro přesné měření ozubených kol, mikrometrický hloubkoměr a dutinoměr a některé vysloveně speciální nástroje pro měření závitů a obrobků, kde je nutná odlišná dotyková plocha, např. zúžená ve tvaru kuželu.
Výhodou těchto měřidel je jejich dostupnost pro velmi širokou klientelu. Kdo například mikrometry využije ve své praxi?
Strojírenská výroba – bez mikrometrů se dnes přesná strojírenská výroba neobejde. Není prakticky možné zhotovovat obrobky, které by nebylo možné kontrolovat, měřit rozměrové úchylky a zjišťovat, zda jsou v toleranci či nikoli.
Údržba – ani někteří údržbáři nemohou vykonávat svou práci bez přesných měřidel, která jsou naprosto spolehlivá. Potřebují je pro kontrolu a posuzování zhotovených součástí údržby různých strojů a mechanismů.
Modeláři a kutilové – někteří kutilové dokážou zhotovit obdivuhodné konstrukce i jednotlivé výrobky, které by jim mohla v dobrém slova smyslu závidět i specializovaná strojírenská prostředí. A bez přesných měřidel to samozřejmě nepůjde.
Majitelé veteránů a sběratelé – sběratelství a láska k automobilovým a motocyklovým veteránům mnohdy vyžaduje zhotovení velmi přesných součástek, které nikde v běžné prodejní síti nekoupíte. Musíte si je zhotovit sami nebo tím pověřit někoho šikovného, kdo to zvládne. A opět se tu uplatní měřicí přístroje.